PL
EN
III Drużynowy Konkurs Techniczny EKOTECH 2013
Data publikacji: 14.12.2013

W piątek 13 grudnia w auli IMP PAN odbył się finałowy etap Trzeciego Drużynowego Konkursu Technicznego EKOTECH2013 organizowanego przez Instytut Maszyn Przepływowych PAN oraz Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny, pod Patronatem honorowym Dyrektora IMP PAN.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zafascynowanych technicznymi aspektami wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Celem tegorocznej edycji było zaprojektowanie a następnie skonstruowanie wiatraka uzyskującego jak najwyższą moc użyteczną.

W pierwszym etapie konkursu, który zakończył się 29 listopada, należało przedstawić projekt techniczny wiatraka, który oceniany był pod kątem pomysłowości, estetyki oraz poprawności zawartych w nim obliczeń.

Etap drugi został podzielony na dwie części - teoretyczną, w której uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące zagadnień energetyki odnawialnej, oraz praktyczną, polegającą na wyznaczeniu mocy użytkowej wiatraka zbudowanego na podstawie wcześniejszego projektu.

Oceniane były nie tylko osiągi konstrukcji ale również estetyka wykonania, funkcjonalność oraz innowacyjność przedstawionych projektów. Swoje pomysły na efektywne wykorzystanie siły wiatru przedstawiło 21 trzyosobowych drużyn, z których wyłoniono finałową piętnastkę.

Laureatami konkursu zostali:

  • I miejsce: Pola Budzyńska, Judyta Dzieciątek, Łukasz Bohatyrewicz z ZSP 1 w Malborku
  • II miejsce: Jędrzej Markowski, Michał Markowski, Dawid Drzymalski z I LO w Malborku
  • III miejsce: Patryk Boduszek, Dawid Rybicki, Oskar Stolz z ZSP 4 w Malborku

Ponadto jury postanowiło wyróżnić projekt Łukasza Świątka, Mateusza Górskiego i Arkadiusza Domarosa z ZSGŻiA w Lęborku za wyjątkową estetykę wykonania wiatraka.

Wyróżnienie ze względu na innowacyjny pomysł konstrukcji otrzymały Anna Oleksak oraz Karolina Jankowska z I LO w Malborku

Informacje o Konkursie można znaleźć na stronie: http://www.imp.gda.pl/ekotech2013

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

III Drużynowy Konkurs Techniczny EKOTECH 2013

III Drużynowy Konkurs Techniczny EKOTECH 2013

III Drużynowy Konkurs Techniczny EKOTECH 2013

DO GÓRY