PL
EN
Jakość Roku 2013
Data publikacji: 10.04.2014

24 marca 2014 roku, w samym sercu Warszawy – w Hotelu Radisson Blu Centrum - odbyła się uroczystość wręczenia nagród JAKOŚĆ ROKU 2013. To zwieńczenie VIII edycji największego konkursu promującego jakość w Polsce. Po raz pierwszy w jego historii wręczono wyjątkowe wyróżnienie - Diamentowe Statuetki JAKOŚĆ ROKU. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła European Organziation for Quality z siedzibą w Brukseli.

Wierzymy, że zapalając do idei doskonalenia w jakości i wspierając dobre praktyki biznesowe, przyczyniamy się do poprawy jakości naszego życia. Fundacja Qualitas, którą powołaliśmy do organizowania konkursu JAKOŚĆ ROKU gwarantuje, że idea promocji jakości nie straci na znaczeniu - podkreślał w otwierającym Galę wystąpieniu twórca konkursu JAKOŚĆ ROKU, Marcin Kałużny. - Dbamy o wysoki poziom merytoryczny konkursu i dążymy do współdziałania ze środowiskami zajmującymi się jakością w Polsce i Europie - dodawał.

Uroczystość wręczenia nagród JAKOŚĆ ROKU 2013 zgromadziła blisko 300 osób. Na zaproszenie organizatora - Fundacji Qualitas pojawili się także goście specjalni z przybyłym wprost z Brukseli dr. Eric Janssens'em, dyrektorem generalnym European Organization for Quality (EOQ) na czele. W Gali uczestniczyli ponadto: dr inż. Wojciech Henrykowski, prezes zarządu Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji SA, dr inż. Elżbieta Krodkiewska-Skoczylas, prezes zarządu Klubu POLSKIE FORUM ISO 9000, dr Joanna Rosak-Szyrocka z Instytutu Inżynierii Produkcji, Politechniki Częstochowskiej, Jacek Całus, prezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, Janusz Pieńkowski, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Ambasadzie RP w Paryżu oraz Helena Ewa Stanisławska, dyrektor Biura Kadr i Organizacji, reprezentująca Wojewodę Mazowieckiego.

Galę Finałową, która już tradycyjnie stała się okazją do merytorycznych dyskusji, podzielono na dwa panele. W pierwszej części dr inż. Wojciech Henrykowski mówił o znaczeniu akredytacji i metrologii w europejskim systemie oceny zgodności 10 lat po akcesji do UE, a pani Katarzyna Szulc z 2MGroup przekazała audytorium uwagi w obszarze "Godło JAKOŚĆ ROKU jako element budowania strategii komunikacyjnej". Wystąpienia ciekawie podsumował Mirosław Baranowski, który powiedział m.in., że cieszy go rozwój konkursu, nowe kategorie, międzynarodowy charakter promocyjny godła JAKOŚĆ ROKU oraz że będzie nadal wspierał ideę konkursu, bo warto dbać o jakość w takim wydaniu.

Na zakończenie pierwszej części Gali Finałowej Krzysztof Stadler, prezes zarządu Fundacji Qualitas i Marcin Kałużny, przewodniczący Kapituły Konkursu wręczyli nagrody JAKOŚĆ ROKU 2013 w podziale na kategorie: PRODUKT, USŁUGA, INNOWACJA I EKOLOGIA. Wśród odbierających tytuł znaleźli się m.in.:
ABUS, LOTON, SEETECH, SWEGON, VILOFFOS, GEA Westfalia Separator, SANO, DOLLE, GALMET, DVS oraz SIMS.

W drugiej, wieczornej części uroczystości głos zabrał dr Eric Janssens, który powiedział, że EOQ objęła patronatem konkurs JAKOŚĆ ROKU, bowiem ta niezwykła idea wykracza poza granice Polski i ma ogromne znaczenie dla innych krajów nie tylko w Europie.

Ponadto w tej części odbył się panel dyskusyjny, prowadzony przez Łukasza Koryckiego, redaktora Dziennika Gazety Prawnej, pod hasłem: „Czy można podnieść jakość usług w Polsce – jak wyrwać się z zamkniętego kręgu wszechobecnej bylejakości”, do którego zaproszono: Krzysztofa Stadlera, Mirosława Baranowskiego ora z W łod zi m ierza Kwiatkowskiego, dyrektora generalnego firmy BERENDSEN i Tomasza Tomaszewskiego, dyrektora spółki VauPe. Dużo uwagi poświęcono zagadnieniu pokazującym, że Polacy od wczesnego dzieciństwa mają do czynienia z kiepską jakością usług – w urzędzie, sklepie, warsztacie samochodowym, itd. To powoduje, że takie doświadczenia przenoszą na własny grunt zawodowy. Jak zauważył Prezes Fundacji Qualitas rozwiązanie tkwi w systemowym podejściu do problemu. - Tu nie ma prostych recept. Niezbędna jest praca u podstaw uświadamiająca pracownikom, jak ważna jest ich rola w postrzeganiu ich firmy przez klientów oraz jakości świadczonej usługi - mówił.

W kulminacyjnym momencie Gali wręczono statuetki i dyplomy JAKOŚĆ ROKU BRĄZ, JAKOŚĆ ROKU ZŁOTO oraz ZŁOTO 2014. Wśród odbierających nagrody znaleźli się m.in.: BEKO, CLASSEN, INNOVA, VauPe, MUSZYNIANKA, ETERNO, ORAS Olesno, GRUPA AZOTY, ENEA Wytwarzanie, BERENDSEN, PCO oraz ORLEN OIL. Nie zabrakło również przedstawicieli świata nauki. Nagrody odebrali m.in. prof. Jan Kiciński z Instytutu Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk, prof. Ryszard Maciej Siegoczyński z Politechniki Warszawskiej oraz prof. Romana Śliwa, z Politechniki Rzeszowskiej.

Jakość Roku 2013   Jakość Roku 2013

Szczególną chwilą uroczystości było wręczenie DIAMENTOWYCH statuetek JAKOŚĆ ROKU. Grupę najlepszych z najlepszych tworzą trzy przedsiębiorstwa: Anwis Polska, Ceramika Paradyż oraz VETREX. Absolutna śmietanka liderów jakości!

Nagrody, przemówienia, dyskusje... to jednak nie wszystko. Dla równowagi i odpoczynku potrzebna jest także strawa dla ciała i ducha. Aktem finałowym bankietu podsumowującym całodniowe wydarzenie był wspaniały tort z logo JAKOŚĆ ROKU, który z pompą i fajerwerkami wjechał na przyjęcie, budząc zachwyt zgromadzonych gości. Wieczór, który był dla gości doskonałą okazją do kuluarowej wymiany poglądów, doświadczeń i wizytówek, umilił recital Kasi i Ewy Goławskich, półfinalistek programu X-Factor.

Gala Finałowa odbyła się pod honorowym patronatem European Organization For Quality oraz Klubu Polskie Forum ISO 9000. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Dziennik Gazeta Prawna oraz magazyny: Biznes Raport ukazujący się wraz z Dziennikiem Gazetą Prawną oraz Bussines & Lifestyle ukazujący się wraz z tygodnikiem Polityka. Wśród znakomitych partnerów znaleźli się: Polskie Centrum Badań i Certyfikacji SA, a także Polski Związek Windykacji oraz Internetowa Giełdę Długów - dlugi.info.

Odpowiednią oprawę uroczystości zapewnił sponsor główny - spółka INNOVA. Ponadto Galę Finałową wsparły firmy: Atelier Żoliborz, Quendi, która zapewniła obsługę tłumacza oraz Eterno i Cookie, które zadbały o słodkie niespodzianki.

Wszystkim laureatom konkursu JAKOŚĆ ROKU serdecznie gratulujemy!

Monika Klimczyk, BIZNESRAPORT

Jakość Roku 2013

Jakość Roku 2013

Jakość Roku 2013

Jakość Roku 2013

DO GÓRY