PL
EN
XII Bałtycki Festiwal Nauki
Data publikacji: 22.04.2014

W imieniu Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, wszystkich współorganizatorów i własnym zapraszam do uczestnictwa w XII Bałtyckim Festiwalu Nauki, imprezie popularnonaukowej organizowanej przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty branżowe oraz inne instytucje naszego regionu związane z nauką.

Festiwal jest adresowany do szerokiego kręgu społeczeństwa Wybrzeża i regionu, niezależnie od wykształcenia. Oferta festiwalowa jest z roku na rok coraz bogatsza i obejmuje w tym roku ponad 860 różnorodnych imprez przygotowanych przez blisko 4 600 osób z 40 instytucji. W trakcie tegorocznej edycji odbędzie się między innymi w Gdyni, na Skwerze Kościuszki XV Piknik Naukowy (25 maja) oraz w Sopocie, na placu Zdrojowym przed wejściem na molo VII Sopocki Dzień Nauki (24 maja).

Celem festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie - rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach i instytucjach naukowych. W kolejnych edycjach festiwalu szczególny nacisk kładziemy na przedstawienie miejsca, jakie zajmuje morze w badaniach naukowych i wartości, jakie niesie Morze Bałtyckie dla naszego regionu.

Niezbędna jest powszechna świadomość roli badań naukowych w poprawie komfortu codziennego życia. Trudno to osiągnąć, gdy większość obywateli boi się nauki, gdyż jej nie rozumie. Ignorancja w tej dziedzinie bywa niewyobrażalnie wielka! Takie przedsięwzięcia jak festiwal nauki mogą to skutecznie zmienić.

Niezwykle ważka jest integracyjna rola festiwalu. Trudno ją przecenić. Niewiele jest okazji, by przedstawiciele aż tylu i tak różnych jednostek spotykali się, by realizować wspólny projekt.

Żywimy głęboką nadzieję, że w przygotowanym programie znajdą Państwo interesujące dla siebie propozycje, które rozbudzą chęć zdobywania i pogłębiania wiedzy. Chcielibyśmy udowodnić, że nauka nie zamyka się jedynie w mądrych księgach. Wierzymy, że uda nam się połączyć ją z ciekawą zabawą i rozrywką, czego i Państwu, i sobie gorąco życzymy.

Jak co roku - tradycyjnie w maju - czekamy na Was nad Bałtykiem!

Z poważaniem

Przewodniczący
Rady Rektorów Województwa Pomorskiego
Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
prof. dr hab. n. med. Janusz Moryś

Adres Festiwalu

XIII Bałtycki Festiwal Nauki, 19 - 24 maja 2015 r. (na zdjęciu: XII BFN, Uniwersytet Gdański, pokazy sportowe)

XIII Bałtycki Festiwal Nauki, 19 - 24 maja 2015 r. (na zdjęciu: XII BFN, Uniwersytet Gdański, pokazy sportowe)

DO GÓRY