PL
EN

Zakład Zastosowań Techniki Plazmowej i Laserowej

 

Zakład Zastosowań Techniki Plazmowej i Laserowej (Z3) wchodzi w skład Ośrodka Techniki Plazmowej i Laserowej, który stanowi jeden z pięciu ośrodków Instytutu Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego, Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

Zakład Zastosowań Techniki Plazmowej i Laserowej zajmuje się badaniami plazmy i laserów oraz ich zastosowaniami w technice.

  

Prowadzone badania

Obecnie w zakładzie prowadzone są przede wszystkim badania z zakresu zastosowania laserów nano- i femtosekundowych w precyzyjnej mikroobróbce materiałów. Trwają również prace nad prototypem urządzenia do bezpośredniego naświetlania laserowego obwodów elektrycznych na płytkach drukowanych. Ponadto prowadzone są badania w dziedzinie miniaturowych pomp elektrohydrodynamicznych (mikropompy EHD) przeznaczonych do układów chłodzących w mikroelektronice.
Więcej o prowadzonych w zakładzie badaniach można dowiedzieć się ze strony www.lasercenter.pl

Historia Zakładu

Badania nad laserami gazowymi i ich zastosowaniami są prowadzone w Ośrodku Techniki Plazmowej i Laserowej Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, to jest kilka lat od ich wprowadzenia. Najwcześniejsze badania prowadzone w Ośrodku dotyczyły laserów He-Ne i CO2. Później badania w Ośrodku skoncentrowały się na laserach opartych na parach metali (He-Cd+, He-Se+, He-Hg+, CuBr) i zjawisku wyładowania elektrycznego.

więcej »

Osiągnięcia

2008

Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich w kategorii Transfer wyników badawczych do przemysłu za „Urządzenie do Laserowej Mikroobróbki Materiałów”

J. Mizeraczyk, M. Kocik, R. Barbucha, M. Tański

medal

więcej »

Logowanie

Nie pamiętam hasła.

DO GÓRY