Bałtycki Klaster
Zielona Alternatywa
dla Makroregionu Polski Północnej

7-8 wrzesień 2011 Bałtyckie Forum Biogazu

Miło nam poinformować o zakończonej dużym sukcesem  trzydniowej międzynarodowej konferencji „Baltic Gas Forum” w której uczestniczyło 120 osób w tym 40 gości zagranicznych. Forum to Instytut organizował wspólnie z Politechniką Gdańską i firma POMCERT. W jej otwarciu uczestniczył prof. J. Buzek – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Marszałek Senatu RP, Marszałek województwa pomorskiego, przedstawiciele ministerstwa gospodarki i nauki, przedstawiciele biznesu i instytucji finansowych oraz  wielu innych prominentnych  osobistości.

Była to impreza dużej rangi, która wybitnie przyczyniła się do umocnienia pozycji naszego Instytutu nie tylko w zakresie konwersji biogazu ale także szeroko rozumianej energetyki odnawialnej. Była ona na bieżąco relacjonowana przez nasze media w tym i ogólnopolskie.

W wyniku prowadzonych rozmów kuluarowych nawiązaliśmy interesujące kontakty biznesowe ale co ważniejsze zdobyliśmy informacje o możliwych ścieżkach finansowania przyszłych dużych projektów. Szczególnie owocne  dla naszego Instytutu były tu rozmowy Dyrekcji z przedstawicielem Ministerstwa Gospodarki.

Program Bałtyckiego Forum Biogazu

Bałtyckie Forum Biogazu zostało zorganizowane w ramach South Baltic Gas Forum. Celem Forum jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu Bałtyku poprzez odpowiednie wykorzystanie biomasy (w tym biomasy pochodzenia rolniczego i/lub biodegradowalnych odpadów miejskich) na cele energetyczne poprzez stosowanie technologii wykorzystujących biogaz,szczególnie w systemach kogeneracyjnych.

Tematyka spotkania obejmowała zagadnienia: Strategia i działania dla wsparcia rozwoju biogazowni w regionie Bałtyku; Inowacyjne technologie produkcji biogazu; Biogaz a bezpieczeństwo energetyczne i zrownoważony rozwój regionu; Spotkania "face-to-face" między uczestnikami rynku biomasy (spotkania potencjalnych inwestorów z firmami oferującymi technologie biomasowe oraz wsparcie finansowe).

Program Bałtyckiego Forum Biogazu składał się z trzech sesji:

• Szkoleniowej (zagadnienia techniczne i biznesowe) - 7 września, miejsce spotkań Instytut Maszyn Przepływowych PAN im. R. Szewalskiego;
  • Naukowej (najnowsze trendy) - 8 września, miejsce spotkań Politechnika Gdańska;
  • Strategii regionalnych (zagadnienia dotyczące polityki krajowej - systemy wsparcia i inne, i polityki regionalnej) - 8 września, miejsce spotkań Instytut Maszyn Przepływowych PAN im. R. Szewalskiego.

Spotkanie to odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego.
Organizatorami byli: Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny, Instytut Maszyn Przepływowych PAN, Politechnika Gdańska, POMCERT, Urząd Marszałkowski, Gdańska Wyższa Szkoła Administracji, IMPLASER.

bbf   bbf

bbf  bbf  bbf  bbf  bbf

Sesja Szkoleniowa 7 wrzesień 2011

"Wszystko co chciałbyś wiedzieć o biogazie, a boisz się zapytać"