PL
EN

Ośrodek Techniki Plazmowej i Laserowej


Ośrodek Techniki Plazmowej i Laserowej

Ośrodek zajmuje się badaniami plazmy i laserów oraz ich zastosowaniami w technice.

W zakresie metod wytwarzania plazmy, prace dotyczą głównie wyładowań w gazach pod ciśnieniem atmosferycznym (głównie wyładowań mikrofalowych) oraz modelowania otrzymywanej w nich plazmy. Opracowywane są technologie plazmowe do oczyszczania gazów odlotowych z ekologicznie szkodliwych składników (głównie tlenków azotu i węglowodorów). Do analizy mieszanin gazowych używany jest spektrometr FTIR.

Badania i rozwój konstrukcji laserów dużej mocy (głównie przepływowych CO2) oraz badania nad nowymi ośrodkami laserowymi w fazie skondensowanej obejmują m.in. fizyczne podstawy oddziaływania promieniowania spójnego z materią i podstawy nowych technologii. Prowadzone jest upowszechnianie, rozwój i wdrożenia w zakresie techniki laserowej i technologii laserowych. Część prac dotyczących zastosowań techniki laserowej ukierunkowana jest na precyzyjną obróbkę materiałów laserem MOPA CuBr oraz wizualizację i pomiary pól prędkości przepływów gazów i cieczy (Nd:YAG).

W skład Ośrodka wchodzą:

dyplom

 

 

 

Serdecznie gratulujemy Panu prof. dr hab. inż. Jerzemu Mizeraczykowi z okazji otrzymania Międzynarodowej Nagrody im. H. J. White'a (jednej z najwybitniejszych osobistości w historii przemysłowych filtrów elektrostatycznych) za wybitny wkład...

więcej »

Działalność Ośrodka Techniki Plazmowej i Laserowej

Działalność Ośrodka Techniki Plazmowej i Laserowej jest dostępna w formie sprawozdań przygotowanych jako dokumenty PDF, obejmuje okres od 2000 roku.

2000   2001   2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008

Spis publikacji

Spis publikacji jest dostępny w formacie PDF, obejmuje okres od 2001 roku:

2001   2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008

Nie pamiętam hasła. Please enter your username or email address. Instructions for resetting the password will be immediately emailed to you.
Reset Password

Return to login form 

DO GÓRY